Translate

piątek, 8 marca 2013

dzień kobiet po islandzku

Dzień Kobiet po islandzku to Konudagur ale nie jest obchodzony jak u nas 8 marca.
Na wyspie jest to święto ruchome i przypada w końcu lutego lutego, w tym roku był to 24 luty.
Dzień ten to równocześnie pierwszy dzień starego, nordyckiego miesiąca Góa.
Więcej o islandzkim kalendarzu tutaj - KLIK
Tego dnia panowie obdarowują panie kwiatami, słodkościami, drobnymi upominkami a przede wszystkim starają się być tego dnia bardziej pomocni w domowych obowiązkach ;).
W ostatnich latach coraz częściej i więcej z okazji tego dnia można znaleźć różowo-serduszkowych promocji w sklepach szczególnie wśród sprzętów gospodarstwa domowego.

Kobiety na Islandii uczestniczą we wszystkich dziedzinach życia. Tutaj nie dziwi kobieta kierowca ciężarówki, magazynier, czy budowlaniec! Może wynika to ze specyficznej kultury i mentalności tutejszych a może z wieloletniej konieczności radzenia sobie ze wszystkim pod nieobecność wojujących wikingów... ale jedno jest pewne, że panuje tutaj prawdziwe równouprawnienie.
Islandia posiada nawet własną partię kobiet. Formalnie jest to ruch społeczny kobiet zachęcający do pełnej aktywności nie tylko w życiu zawodowym ale też i politycznym kraju. Ruch ten uczestniczy w wyborach parlamentarnych i posiada swoje przedstawicielki w rządzie ;). Zresztą jest wiele kobiet również w pozostałych partiach. Aktualnie szefem rządu jest kobieta Jóhanna Sigurðardóttir

Działa tutaj również stowarzyszenie kobiet obcego pochodzenia Women in Iceland, organizacja stworzona przez kobiety dla osiedlających się tutaj kobiet, aby szybciej odnalazły się w nowej rzeczywistości ;) KLIK

Ja z okazji naszego święta życzę sobie i Wam mniej zmartwień a więcej radości w codziennym życiu i takiej prokobiecej polityki i wsparcia we wszystkich dziedzinach życia w PL ;) 
 

2 komentarze:

  1. Dziękuję za informację ;)
    Mam nadzieję, że nie długo dołączę do mieszkańców najcudowniejszej wyspy świata!

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzień Kobiet świętem ruchomym , nie wpadłabym na taki pomysł... :)

    OdpowiedzUsuń